Ve dnech 5. - 6. února 2024 se uskutečnila 25. schůze představenstva ČAK a zde je z ní zápis

Již od této schůze začíná rezonovat problematika advokátních úschov a Představenstvo ČAK zřizuje pracovní skupinu ve složení JUDr. Justoň, Mgr. Blažek, JUDr. Němec, JUDr. Čáp, JUDr. Novotná a JUDr. Trubač, a to za účelem přípravy návrhu koncepce zřízení fondu, který by mohl sloužit k finanční pomoci klientů poškozených advokátem. Protože tyto zápisy přidáváme na stránky Unie advokátů se zpožděním, totiž až v září, již víme, co z této pracovní skupiny pošlo a Unie advokátů, z.s. se k této problematice podrobně vyjádří...


Půvabné je konstatování, že Ministerstvo spravedlnosti (MSp) opakovaně upozorňovalo, že ke krácení advokátních odměn nedochází z důvodu na straně MSp nebo z důvodů rozpočtových. MSp. ovšem uvádí, že v praxi se nejedná o ojedinělý problém, ale zřejmě o systémovou záležitost, která patrně souvisí s tím, že prostředky určené na hrazení odměn soudy ustanovených advokátů mají soudy ve stejné rozpočtové kapitole jako ostatní věcné výdaje,
takže při hledání provozních úspor šetří též na odměnách advokátů. Svatá prostoto: sice to nejsou rozpočtové důvody, proč se advokátům nepřiznávají odměny za provedenou práci, ale soudy nemají prachy, no tak advokátům neplatí. Ono obecně advokáti nepožívají na soudech příliš velké úcty, ale až za takové pitomce by ty soudy advokáty přece jen mít nemuseli...
A ejhle: ČAK je zde od toho, aby rozdávala, neboť Představenstvo se rozhodlo zřídit nadační fond jehož základním účelem bude zejména financování bezplatné právní pomoci, podpora dobrého jména advokacie, poskytování darů na veřejně prospěšné účely, poskytování sociální pomoci, vzdělávání a osvěta laické i odborné se zaměřením na advokátní problematiku. Takže:
Zajistit bezplatnou právní pomoc je povinností STÁTU, a to na základě Úmluvy o lidských právech a základních svobodách, dle které má každý právo na rovný přístup k soudu a "rovnost zbraní|". Stát tato jeho povinnost ovšem nezajímá a představenstvo se iniciativně podujímá úkolu státu nikoliv ovšem na náklady vlastní, ale na náklady advokátů. Unie advokátů je také velmi zvědavá na to, jak se nadačnímu fondu bude dařit "zlepšovat dobré jméno advokacie". Prvním počinem evidentně bude spolupráce s Markem Vítkem, jednatelem Media Agency s.r.o., která připraví mediální osvětovou kampaň. Unie Advokátů z.s. navrhuje, aby kontroly úschov neprováděli advokáti, kteří jsou sami trestně stíháni za zpronevěry. Úplně by stačilo nebát se a nekrást.
Byly také navrženy změny "fit-outu" Paláce Dunaj. S ohledem na stále klesající počet advokátů a koncipientů bude zajímavé sledovat, kdo kromě úředníků ČAK bude Palác Dunaj včetně jeho renovovaného fit-outu vlastně užívat.
Začal se také připravovat 9. sněm ČAK, do kterého by bylo možno se údajně přihlásit i elektronicky, a to přes portál "Moje ČAK", na kterém je již připravena identifikace advokáta prostřednictvím NIA, Bank ID nebo datové schránky. Identifikovat se ku hlasování ve veřejnoprávní korporaci (ČAK) pomocí systému soukromoprávní korporace (bankovní identity) považuje Unie advokátů za všestranně fascinující.
Máme také čerstvé zprávy nikoliv o stavu vod na českých tocích, ale o matričních údajích. Ke dni 2.2.2024 bylo v seznamech vedených Českou advokátní komorou zapsáno 12.868 aktivních advokátů a 2.377 aktivních advokátních koncipientů. Škoda, že není známo věkové rozložení advokátů. Dle vnějšího pozorování Unie advokátů je nemalé množství advokátů těsně před důchodem anebo dokonce přesluhuje – a počet takovýchto advokátů není kompenzován dostatečným počtem koncipientů. Otázkou také je, kolik advokátů je členy advokátních korporací, kteří jsou spíše poradenskými firmami a kolik jich je "advokátů lučních", sloužících "prostému lidu".
Představenstvo rovněž navrhlo Návrh na udělení advokátního vyznamenání JUDr. Václavu Vlkovi, který náhle zemřel 19. ledna 2024, in memoriam nejvyšší advokátní vyznamenání Záslužný kříž za jeho dlouholetou činnost v orgánech České advokátní komory. Samozřejmě si vyznamenání Václav Vlk více než zasloužil. K vyznamenání by však mělo představenstvo přidat i písemné vysvětlení, proč Václava Vlka, předsedu Českého helsinského výboru, odmítlo podpořit v kandidatuře na soudce Ústavního soudu.
Znovu se dostal na přetřes "garanční fond" na odškodňování klientů, poškozených zpronevěrami advokátních úschov. Výbor regionálních představitelů, který se konal 8. 1. 2024 nesouhlasí a nepovažují za vhodné zavedení garančního fondu pro advokátní úschovy, s ohledem na princip, že by v zásadě poctiví advokáti dopláceli na defraudace nepoctivých kolegů. Unie advokátů z.s. je nadšena, že alespoň na nějaké úrovni zůstal mezi představiteli ČAK zdravý rozum a plně se s názorem regionálních představitelů ČAK ztotožňuje.
Nu a pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty, jak to tak ze zápisů představenstva obvykle vyplývá.