O členství v představenstvu v České advokátní komoře se bojuje v Senátu? Zajímavé!

Senátorka a advokátka Mgr. Adéla Šípová iniciovala pozměňovací návrh zákona o advokacii tak, aby volby do orgánů České advokátní komory mohly proběhnout elektronickým hlasováním, a nikoliv pouze osobní prezencí na sněmu ČAK. Proti tomuto jejímu návrhu se vzedmul zásadní odpor ze strany současného představenstva ČAK, jehož členové – s výjimkou JUDr. Jirouska – znovu do představenstva kandidují. To ovšem pisatel ve svém dopisu zatajuje a upozorňuje pouze na kandidaturu Mgr. Šípové do představenstva ČAK.

Předseda ČAK však zaslal jménem představenstva ČAK senátorům dopis, který níže uvádíme v plném znění. Od podpory návrhu Mgr. Šípové je odrazuje, zájmy současného představenstva na zamítnutí návrhu však nezmiňuje.

Na tuto iniciativu představenstva ČAK je možno nazírat i tak, že současné představenstvo – společná kandidátka do dalších voleb – se obává, že v případě distančního hlasování by své mandáty neobhájili. Boj proti pozměňovacímu návrhu Mgr. Šípové tedy ve skutečnosti je bojem volebním. Ve snaze zabránit v přijetí návrhu Mgr. Šípové je také možno spatřit snahu o omezení jejích zákonných práv senátorky zapojovat se ve formě podávání pozměňovacích návrhů do činnosti Senátu. Dopis je koncipován tak, jako kdyby to byla pouze Česká advokátní komora samotná, která má oprávnění žádat o úpravu zákona o advokacii. Tento přístup je ovšem fatálním omylem ze strany ČAK a JUDr. Jirouska, což vyplývá z historie.

Již zákon č. 128/1990 Sb., kterým se advokacie vrátila mezi svobodná povolání, byl poslaneckou iniciativou. Stejně tak i nyní platný zákon o advokacii č. 85/1996 Sb. byl přijat na základě poslaneckého návrhu zákona. Tvrzení ČAK, že návrh zákona „zasahuje do problematiky, jejíž řešení přísluší stavovským orgánům, zejména pak Sněmu ČAK, který je svolán na 22. říjen 2021“ tak je zjevnou nepravdou. Naopak je nutno zdůraznit, že ani Sněm ČAK, ani žádný jiný orgán ČAK nemá zákonodárnou iniciativu, a to ani ve vztahu k zákonu o advokacii. Ať by Sněm ČAK přijal jakékoliv stanovisko, muselo by se představenstvo ČAKu ucházet o podporu vlády tak, aby vláda iniciovala vládní návrh novely zákona o advokacii, případně by představenstvo muselo sehnat podporu pro své požadavky v Poslanecké sněmovně a/či Senátu.

Unie advokátů, z.s. považuje dopis, adresovaný členům Senátu, za účelové zkreslování situace a nelegitimní snahu o nepřímé ovlivnění voleb v nadcházejícím sněmu.

 

Dopis JUDr. Jirouska všem senátorům

Vážená paní senátorko, vážený pane senátore,

představenstvo České advokátní komory (ČAK) se z veřejně dostupných zdrojů dozvědělo, že šest advokátek a advokátů jménem platformy Otevřená advokacie požádalo dopisem z 26. dubna 2021 všechny senátorky a senátory o podporu pozměňovacího návrhu senátorky Mgr. Adély Šípové k vládnímu návrhu zákona, jímž se mění mj. zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, v platném znění. Tento vládní návrh zákona je veden jako senátní tisk č. 73.

Představenstvo ČAK k tomuto pozměňovacímu návrhu přijalo stanovisko, které jsem zaslal minulý týden předsedům všech senátních klubů. S ohledem na výše uvedený přípis si dovoluji stanovisko zaslat též k Vašim rukám.

Je jistě nadbytečné opakovat argumenty v připojeném stanovisku použité. Pouze zdůrazňuji, že předložený návrh, kromě toho, že právně vůbec nic neřeší, bez jakékoliv konzultace s advokátní veřejností či orgány ČAK zasahuje do problematiky, jejíž řešení přísluší stavovským orgánům, zejména pak Sněmu ČAK, který je svolán na 22. říjen 2021.

Nikdo z výše zmíněných šesti advokátek a advokátů není členem orgánu ČAK. Rozhodně tedy nejsou ani zčásti legitimování jednat jménem takřka 14.000 advokátek a advokátů, kteří jsou oprávnění zúčastnit se Sněmu ČAK.

Závěrem považuji za nutné zmínit, že předkladatelka pozměňovacího návrhu, senátorka Mgr. Adéla Šípová, je rovněž členkou platformy Otevřená advokacie a taktéž kandiduje na letošním Sněmu ČAK do představenstva ČAK.

S pozdravem

JUDr. Vladimír Jirousek

předseda